Co załatwisz tym wnioskiem
Gdy złożysz ten wniosek oraz niezbędną dokumentację rozpatrzymy Twoje uprawnienia do Świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zwanego dalej Świadczeniem uzupełniającym.
Wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji – DRUK
Kiedy ZUS jest właściwy do rozpatrzenia wniosku o Świadczenie uzupełniające
Jeśli jesteś uprawniony do Świadczenia emerytalno-rentowego, wniosek o Świadczenie uzupełniające złóż do organu rentowego, który wypłaca to Świadczenie. Organem takim może być: Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Wojskowe Biuro Emerytalne (WBE), Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (ZER MSWiA).
Jeśli jesteś uprawniony do Świadczenia emerytalno-rentowego przyznanego przez ZUS – wniosek o Świadczenie uzupełniające złóż do placówki ZUS. Wniosek o Świadczenie uzupełniające złóż do ZUS również, gdy:
- jesteś uprawniony do Świadczenia emerytalno-rentowego przyznanego przez ZUS i przez inny organ rentowy, np. KRUS oraz do dodatku pielęgnacyjnego, który jest Ci wypłacany wraz ze Świadczeniem przyznanym przez ZUS,
- nie masz ustalonego prawa do świadczenia emerytalno-rentowego, ale pobierasz inne świadczenie pieniężne finansowane ze środków publicznych – np. zasiłek stały, zasiłek okresowy (nie dotyczy Świadczeń o charakterze jednorazowym),
- nie masz ustalonego prawa do świadczenia emerytalno-rentowego i nie masz ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze Środków publicznych.
Wniosek o świadczenie uzupełniające możesz złożyć w każdej placówce ZUS. Wniosek ten rozpatrzy placówka ZUS, która wypłaca Ci świadczenie emerytalno-rentowe. Jeśli nie masz ustalonego prawa do takiego świadczenia – wniosek rozpatrzy placówka ZUS właściwa ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz w Polsce, jest to adres zameldowania na pobyt stały. Jeśli nie masz adresu zamieszkania, wniosek rozpatrzy placówka ZUS właściwa ze względu na Twój adres miejsca pobytu w Polsce lub adres ostatniego zameldowania na pobyt stały w Polsce. Potrzebnym dokumentem
Potrzebnym dokumentem jest dokument potwierdzający niezdolność do samodzielnej egzystencji, którym jest:
- wydane przez lekarza orzecznika ZUS/ komisję lekarską ZUS orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- wydane przez lekarza orzecznika ZUS/ komisję lekarską ZUS orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- wydane (przed 1 września 1997 r.) przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów – na podstawie, którego masz ustalone prawo do Świadczenia w ZUS.
Ważne! Jeśli takie orzeczenie wydane zostało wcześniej w Twojej sprawie dla potrzeb ustalenia prawa do innego świadczenia (np. dodatku pielęgnacyjnego, renty z tytułu niezdolności do pracy) – przedłożenie tego dokumentu nie dotyczy Cię, ponieważ ZUS jest w jego posiadaniu.
Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na podstawie którego ZUS może ustalić prawo do świadczenia uzupełniającego, jest również:
- orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
- orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Jeśli takie orzeczenie wydane zostało w Twojej sprawie dołącz je do wniosku – jeśli ZUS jest organem właściwym do rozpatrzenia wniosku o świadczenie uzupełniające.
Jeśli w Twojej sprawie nie zostało wcześniej wydane orzeczenie potwierdzające niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało wydane, do wniosku dołącz:
- zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione (na formularzu OL-9) przez lekarza prowadzącego leczenie, nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia tego wniosku,
- posiadaną dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji (historia choroby, kserokopie kart informacyjnych, karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej, zawodowej).
Jeśli posiadasz, do wniosku dołącz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Jeśli jesteś uprawniony do emerytury lub renty zagranicznej lub innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze – do wniosku dołącz dokument potwierdzający prawo do tego Świadczenia i jego wysokość, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.
Jeśli jesteś cudzoziemcem – do wniosku dołącz stosowny dokument, który uprawnia Cię do pobytu w Polsce.
Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać Świadczenie uzupełniające
Świadczenie uzupełniające otrzymasz jeśli ukończyłeś 18 lat i jesteś niezdolny do samodzielnej egzystencji stwierdzonej wymienionym wyżej orzeczeniem lekarskim oraz:
- nie masz ustalonego prawa do świadczenia o charakterze emerytalno-rentowym, a także do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, np. do zasiłku stałego, zasiłku okresowego lub do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych albo
- jeśli jesteś uprawniony do świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych (nie dotyczy świadczeń o charakterze jednorazowym) lub do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno rentowych i ich łączna wysokość (ustalona przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń) – nie przekracza kwoty 1600 zł miesięcznie.
Ważne! Gdy ustalamy kwotę 1600 zł, nie bierzemy pod uwagę renty rodzinnej przyznanej dziecku, które stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo całkowicie niezdolne do pracy w okresie przed ukończeniem 16 lat lub w czasie nauki w szkole przed osiągnięciem 25 lat. Nie bierzemy pod uwagę również zasiłku pielęgnacyjnego oraz dodatków i świadczeń wypłacanych wraz ze świadczeniami emerytalno-rentowymi.
Abyśmy mogli przyznać Ci świadczenie uzupełniające, musisz mieć miejsce zamieszkania w Polsce oraz:
- posiadać polskie obywatelstwo, lub
- posiadać prawo pobytu lub
- prawo stałego pobytu w Polsce, jeśli jesteś obywatelem jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej (UE) albo Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) lub Konfederacji Szwajcarskiej, lub
- mieć zalegalizowany pobyt w Polsce jeśli jesteś obywatelem państwa spoza UE albo EFTA).
Świadczenie uzupełniające nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności, z wyjątkiem osoby, która odbywa karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
Jak wycofać wniosek
Możesz wycofać ten wniosek – pisemnie lub ustnie do protokołu. Nie musisz tego uzasadniać.
Wniosek o Świadczenie uzupełniające możesz wycofać:
- jeśli nie otrzymałeś decyzji w tej sprawie,
- w ciągu miesiąca od dnia, w którym otrzymałeś decyzję.
Gdy wycofasz wniosek, umorzymy postępowanie w sprawie świadczenia uzupełniającego.
Gdzie znajdziesz więcej informacji o Świadczeniu uzupełniającym
W każdej placówce ZUS lub na naszej stronie internetowej www.zus.pl, uzyskasz informacje na temat warunków:
- przyznania świadczenia uzupełniającego,
- zmiany wysokości świadczenia uzupełniającego,
- ustania prawa do świadczenia uzupełniającego.
Na stronie www.zus.pl znajdziesz też listę naszych placówek wraz z adresami i godzinami przyjęć.
Wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Osoby nie mające ustalonego stopnia niepełnosprawności a chcące uzyskać świadczenie uzupełniające powinny złożyć również druk:
N-9-zaswiadczenie-o-stanie-zdrowia dla potrzeb zus